SEARCH:

Pripravte sa na príchod čínskeho nového roka: 4 tipy pre importérov

Hong Kong

Oslavy Čínskeno nového roka predstavujú pre miestnych radostnú udalosť, pre importérov z Ázie však znamenajú značnú logistickú výzvu. Ako sa naň pripraviť tak, aby 2-3 týždňový výpadok v dodávkach  “bolel” čo najmenej?

Komunikujte s dodávateľmi

V predstihu zistite od vašich kľúčových dodávateľov či plánujú odstávku výroby, ako dlho bude trvať, kedy predpokladajú opätovné rozbehnutie výroby a či budú alebo nebudú schopní pokryť vaše potreby v priebehu konca januára a začiatku februára.

Porovnajte vaše predikcie roka 2016 s realitou

Ak sa pozriete na začiatok minulého roka, mali ste problémy s produkciou a prepravou vašich zásielok z Ázie? Ak áno, mali by ste mať dostatočný objem tovaru pripravený na nalodenie už teraz, pred začiatkom osláv. Ak ešte nemáte skúsenosti z minulých rokov, využite tento rok na zbieranie informácií a prípravu na rok budúci. Plány na preklenutie Čínskeho nového roka by ste mali mať hotové minimálne 4-6 týždňov vopred. Aj váš dopravný partner totiž potrebuje čas, aby získal miesto na lodi a tiež zaistil všetky formality a prípadné technické vybavenie v prístavoch, kde sa bude váš tovar nakladať.

Koordinujte svoje aktivity s dopravcami a ďalšími logistickými partnermi

Informujte vašich logistických partnerov o vašich plánoch a predpokladaných objednávkach prepráv v dostatočnom predstihu (optimálne je podať aspoň predbežnú informáciu 4-6 týždňov vopred). Predídete tak tomu, že dopravca obsadí voľnú kapacitu inými spoločnostiam a vaše objednávky budú musieť počkať. Dôležité je tiež hovoriť s logistickým partnerom o náraste prepravných objemov alebo zmenách vo vašich postupoch, aby sa mohol pripraviť na plnenie vašich požiadaviek.

 Sledujte harmonogramy plavieb v čase Čínskeho nového roka

nase sluzby_1200x625 lodnaAj keď Čínsky nový rok pripadá na sobotu 28. januára, je pravdepodobné, že posledné plavby pripadnú na štvrtok alebo piatok týždeň pred začatím osláv – t.j. na 19-20.januára. Treba si uvedomiť, že harmonogramy plavieb následne nabehnú späť do normálu až približne po troch týždňoch. Úzko spolupracujte s vašim dopravným partnerom, aby ste si v prípade potreby zaistili, že sa váš tovar sa dostane na loď ešte pred začatím odstávok. V opačnom prípade sa môže stať, že váš vyrobený tovar ostane týždne čakať v prístave, čo pre vás znamená nielen zdržanie dodávok ale aj nemalé náklady na preskladnenie v prístave.

V prípade, že potrebujete pomôcť s importom vašich zásielok v období osláv Čínskeho nového roka, obráťte sa na nás. DB Schenker má v Číne silné zastúpenie a je pripravený vám pripraviť alternatívne prepravné riešenia aj počas vysokej sezóny a problémových období roka.