SEARCH:

Kuka: all-inclusive servis pre roboty

Návšteva lakovne vo fabrike vyrábajúcej kamióny: ramená robota držia matnú striebornú kabínu vysoko nad podlahou fabriky, kým ďalšie rameno, vybavené potrebným náradím utesňuje švy a kovové príruby kabíny silnou vrstvou PVC. Ramená majú oranžovú farbu, ktorá je korporátnou farbou spoločnosti Kuka, globálneho lídra vo výrobe robotov pre automobilový priemysel. Spoločnosť sídliaca v nemeckom Augsburgu sa však stala priekopníkom napríklad aj vo vývoji inteligentných automatizačných riešení v medicínskej technike a zdravotníctve.

Záujem o roboty KUKA stále rastie

Oranžový svetobežník: roboty Kuka sú žiadané na celom svete a to je dôvod prečo spoločnosť neustále zvyšuje objem produkcie.

Pre množstvo ľudí sú pojmy Kuka a robot synonymami. V centrále spoločnosti v Bavorsku sa ročná produkcia v priebehu niekoľkých rokov takmer strojnásobila: kým v roku 2008 vyrobila Kuka približne 6000 robotov, v roku 2015 to bolo 17 000. Výrobca sa navyše etabloval na medzinárodnom trhu a v roku 2013 napríklad otvoril fabriku aj v Číne.

Posledných desať rokov sa o logistiku korporácie vyrábajúcej roboty stará DB Schenker. Spoločnosť doručuje v mene lídra v priemysle 4.0 približne 80 robotov denne. Okrem samotného doručovania však DB Schenker zabezpečuje aj množstvo ďalších aktivít, ktoré predchádzajú výrobnému procesu. Dalo by sa povedať, že ide o akýsi all-inclusive servis pre roboty. Ten zahŕňa napríklad aj nákupnú logistiku pre fabriku v Augsburgu:  produkčný materiál je vyzdvihnutý u dodávateľa; kyvadlová doprava následne dopraví roboty i ich kontrolné panely a periférne zariadenia do distribučného skladu v logistickom centre DB Schenker v Augsburgu.Roboty sú exportované do celého sveta

Ako náhle všetky komponenty dorazia, zamestnanci DB Schenker sa ujímajú kompletovania. “Pred distribúciou k zákazníkovi je robot prepojený s kontrolným panelom,“ hovorí Andreas Ostermann von Roth, Executive Vice President Operations v spoločnosti Kuka Roboter GmbH. Medzi ďalšie služby poskytované logistickou spoločnosťou patrí napríklad separácia a synchronizácia prevodoviek alebo prevádzkovanie colného skladu.

Prepravné služby, ktoré zabezpečuje DB Schenker zahŕňajú zbernú službu ale tiež dokládkové a celovozové prepravy, ktoré smerujú z distribučného centra do pobočiek Kuka v celej Európe. Okrem cestnej prepravy sa využíva aj letecký a námorný servis. Napríklad logistika náhradných dielov je plne v rukách leteckého tímu DB Schenker.

_D3_1469Zdieľané logistické centrum v Augsburgu je využívané ako hlavný terminál pre služby DB Schenker. Od jeho otvorenia v roku 2011 bola časť vyhradená pre zmluvnú logistiku rozšírená a v súčasnosti poskytuje až 38 000 metrov štvorcových plochy. “Rozšírením sme vytvorili kapacitu potrebnú pre dynamicky rastúcu spoločnosť Kuka ale aj pre ďalších klientov, ktorí centrum využívajú,“ hovorí Martin Thum, riaditeľ logistickej pobočky DB Schenker v Augsburgu.

 


Kuka v skratke

Kuka je špecialista v oblasti robotiky a automatizácie a popredný svetový výrobca priemyselných _D3_1408robotov. Aj keď najvyšší dopyt po robotoch je v automobilovom priemysle, spoločnosť vyrába roboty aj pre iné odvetvia, ako napríklad kovospracujúci priemysel alebo zdravotníctvo. Názov firmy je akronymom “Keller und Knappich Augsburg” a odkazuje na priezviská dvoch zakladateľov firmy, ktorá svoj úspešný príbeh odštartovala už v roku 1898.  Základy toho, čo dnes poznáme ako “Industry 4.0” položila spoločnosť už pred viac ako 40 rokmi, keď skonštruovala prvého priemyselného robota na svete s menom  “Famulus”. V roku 1996 spoločnosť predstavila prvé počítačové ovládanie priemyselného robota. Na konci roku 2016 mala spoločnosť viac ako 13 000 zamestnancov na všetkých kontinentoch.

Fotografie: Michael Neuhaus, zdroj textu: logistics-newsfeed.com