SEARCH:

Ako fungujú charterové lety pre zásielky?

Anglické slovo charter znamená najímať si. Z toho je odvodený aj názov služby „charter flights“ alebo charterové lety. Na rozdiel od štandardných služieb leteckej prepravy si pri charterových letoch klient prenajíma celé lietadlo, nielen určitý priestor v ňom.

Kým v osobnej leteckej preprave využívajú „chartre“ napríklad cestovné kancelárie na dopravu dovolenkárov mimo štandardných leteckých spojov, v nákladnej preprave sa charterové lety využívajú na prepravu mimoriadne urgentných zásielok. Napríklad, keď hrozí zastavenie výrobnej linky kvôli meškajúcej alebo nesprávnej dodávke komponentov alebo keď ide o veľmi citlivé zásielky. Existujú pravidelné charterové lety a jednorázové lety, objednané na konkrétny účel – napríklad doručenie dôležitej súčiastky do výroby, v čo najkratšom čase.
02-charter-4-3Najväčšou výhodou je, že sa preprava riadi v podstate iba pokynmi klienta a nie je obmedzovaná ničím, ani štandardnými časmi letov. Pri charterových letoch sa často využívajú aj menšie lokálne letiská, kde nie je taká hustá premávka ako na medzinárodných letiskách, preto je odbavenie lietadla omnoho rýchlejšie ako pri štandardných letoch. Aj nakládka a vykládka trvá kratšie, keďže sa manipuluje iba s malým počtom (alebo jednou) zásielkou. Navyše, vždy hľadáme letisko, ktoré je najbližšie k miestu vyzdvihnutia a doručenia, aby sme minimalizovali čas potrebný na cestnú prepravu. Vzhľadom na tieto faktory ide skutočne o najrýchlejší prepravný servis na trhu.

Keďže ide o službu, pri ktorej je prvoradá rýchlosť a často krát ide skutočne o minúty, je klientom od minulého roka aj na Slovensku k dispozícii nonstop linka, kde si môžu charterový let alebo onboard kuriéra objednať kedykoľvek, v noci i cez víkend. Cenovú ponuku dostane klient na telefón prakticky obratom a počas celej prepravy má k dispozícii dispečera, ktorý prepravu sleduje a klienta informuje o jej priebehu. Zabezpečujeme samozrejme aj organizáciu zvozu a rozvozu medzi miestom vyzdvihnutia, letiskom a finálnou destináciou. Pri zabezpečovaní charterových letov spolupracujeme aj s našimi kolegami v zahraničí, ktorí ročne zorganizujú stovky takýchto časovo kritických prepráv.

Pre aké typy zásielok sa využívajú charterové lety:
• Náhradné diely a súčiastky do výroby
• Vysoko hodnotný tovar
• Humanitárna pomoc
• Nebezpečný tovar
• Orgány na transplantácie
• Ťažké a nadrozmerné zásielky, ktoré nie je možné prepraviť konvenčnou leteckou prepravou

Aké typy lietadiel sa využívajú na charterové lety?
Využiť je možné prakticky akékoľvek lietadlo ale najčastejšie sa využívajú menšie lietadlá, napr. Metroliner. Záleží na špecifikácii a rozmeroch tovaru.

Autor: Benjamín Chladný, Head of Air & Ocean Freight, DB Schenker na Slovensku