SEARCH:

Dobrý vietor pre turbíny

Vrtuľa turbíny V 20434  je upevnená vo výške približne 105 metrov a jej tri listy sa otáčajú rovnakou rýchlosťou, sprevádzané rytmickým zvukom. V 20434 stojí neďaleko Lipska a jej bezchybný chod má čo dočinenia s neďalekým skladom v meste Grimma, ktorý pre spoločnosť Vestas riadi DB Schenker. Ako hlavný logistický provider je v regióne EMEA spoločnosť DB Schenker poverená riadením toku náhradných dielov a náradia pre výrobcu veterných turbín.

Líder vo výrobe turbín

S viac ako 20 000 zamestnancami je spoločnosť Vestas najväčším výrobcom veterných turbín na svete. Dánsky výrobca od roku 1970 nainštaloval na celom svete približne 57 000 veterných turbín. V súčasnosti sa stará približne o 30 000 veterných turbín, s celkovou silou 75 gigawattov. Táto flotila dokáže ročne vyrobiť 150 miliónov megawatt hodín elektriny, zásobí 82 miliónov Európanov a zníži uhlíkové emisie o viac ako 80 miliónov ton. Model V 20434, ktorý stojí pri Lipsku, dokáže vyrobiť elektrinu pre viac ako 2100 domácností a najnovší model je dokonca  o 70% výkonnejší.

Vestas je na čele odvetvia aj pokiaľ ide o servis turbín. „Veterná turbína je niečo ako automobil: aby spoľahlivo fungovala, potrebuje pravidelnú údržbu,“ hovorí Maik Clausen, Senior Manager CEU Regional Operations & Warehousing zo spoločnosti Vestas Deutschland. „Preto ponúkame aj servisné kontrakty a zamestnávame armádu technikov,“ vysveľuje Clausen. DB Schenker zodpovedá za to, že každý z technikov má správne nástroje a náhradné diely pre svoju prácu.

22,000 rôznych súčiastok kedykoľvek k dispozícii 

DB Schenker riadi logistické centrum, ktoré sa rozkladá na 22 000 m2 krytej plochy a 19 500 m2 exteriérovej skladovej plochy. Foto: Vestas/Lars Schmidt

DB Schenker riadi logistické centrum, ktoré sa rozkladá na 22 000 m2 krytej plochy a 19 500 m2 exteriérovej skladovej plochy.
Foto: Vestas/Lars Schmidt

V sklade v meste Grimma sa skladujú i vychystávajú súčiastky potrebné na údržbu veterných turbín. Od ventilov po filtre: keď prechádzate dlhými radmi regálov je ľahké zostaviť zoznam príkladov ilustrujúcich skutočný rozsah operácie: Celkovo tu máme 22 000 rozličných položiek,“ hovorí  Marc Hennecke, Head of Logistics Projects v Schenker Deutschland AG.

Potrebné položky sú buď doručované priamo zo skladu v Grimme alebo z menších diep, v ktorých DB Schenker drží vybraný sortiment najčastejšie žiadaných položiek. „Iba v Nemecku máme 18 diep, ktoré dokážu technikom zabezpečiť potrebné súčiastky do dvoch hodín,“ hovorí Hennecke. Komponenty sú často doručované napr. do bezpečnostných schránok v blízkosti hotelov, kde sú ubytovaní technici. Okrem toho DB Schenker riadiv mene spoločnosti Vestas štyri regionálne sklady vo Švédsku, Španielsku, Rumunsku a v Južnej Afrike.

Na zadávanie objednávok využívajú technici softvér na báze SAP. Niektoré objednávky môžu byť zabezpečené zbernou službou DB Schenker. „Rutinné objednávky riešime cenovo výhodnou zbernou službou. Pokiaľ ide o urgentné opravy mimo plánovanej údržby, využívame expresnú cestnú ale i leteckú prepravu,“ opisuje spoluprácu Maik Clausen.

Pridaná hodnota: kalibrácia aj skladovanie kontajnerov

Sklad, v ktorom pracuje približne 200 zamestnancov, je tiež využívaný pre vrátky tovaru. Tu hovoríme najmä o rôznych nástrojoch potrebných na opravy. Tie po návrate na sklad nemôžu byť vždy jednoducho naskladnené naspäť na pozíciu ale sú posielané na kalibráciu. Koniec koncov, veterná turbína je veľmi precízny stroj, kde aj malá nezrovnalosť môže mať negatívny vplyv na výkon. V Grimme sa preto neustále aktualizujú informácie o tom, ktoré náradie práve potrebuje kalibráciu.

sklad-vestas3

Modré kontajnery obsahujú až 1400 položiek potrebných na montáž veternej turbíny. Neustále ich je v obehu okolo 250. Foto: Vestas/Lars Schmidt

Sklad DB Schenker ponúka aj ďalšie služby pridanej hodnoty. Jedna časť skladu je napríklad vyhradená pre tmavo modré open top kontajnery. Oddelenie „Construction“ spoločnosti Vestas má v týchto kontajneroch uskladnených až 1400 rôznych súčiastok a nástrojov potrebných na inštaláciu a montáž veterných turbín.  “Môže to byť čokoľvek od závitov až po ťažké komponenty, s ktorými je možné manipulovať iba pomocou žeriavu,“ hovorí Hennecke. Bežne je „v obehu“ asi 250 kontajnerov naraz. “Každý z nich odoslaný a zase pristavený do skladu približne dva krát ročne,“ dodáva.  Aj tu platí, že niektoré nástroje putujú po návrate z montáže na kalibráciu. Keď to zhrnieme, zaručiť, že veterná turbína vyprodukuje maximum čistej energie, si vyžaduje dosť veľa úsilia na strane výrobcu i logistickej spoločnosti.

Zdroj:http://www.logistics-newsfeed.com/