SEARCH:

Týmito svetovými prístavmi prejde najviac tovaru

Zrejme nikoho neprekvapí, že väčšina z najväčších a najviac vyťažených prístavov sveta sa nachádza v Číne. Jeden z čínskych prístavov vytlačil z prvého miesta v rebríčku aj dlhoročného favorita, Singapur.  

  1. shanghai_port-660x330Šanghaj je momentálne najvyťaženejším prístavom sveta. V roku 2016 ním prešlo viac ako 31 miliónov TEU (20 stopových námorných kontajnerov). Prístav s rozlohou 3,94 štvorcových kilometrov, na ktorý by sa pohodlne zmestilo 470 futbalových ihrísk, je významným motorom rozvoja mesta ležiaceho v ústí rieky Yangtze. Oficiálnym prístavom na zahraničný obchod sa stal už v roku 1842 a začiatkom 20. storočia bol najväčším prístavom na Ďalekom východe.
  1. Singapur patrí dlhodobo medzi najrušnejšie svetové prístavy. Využíva ho približne 250 pravidelných liniek a denne  prijme aj 150 lodí. Celková plocha zaberá viac než 600 hektárov. V roku 2016 prístavom prešlo takmer 31 miliónov TEU a objem tovaru predstavoval 593,3 milióny ton.
    Top 5 prístavov sveta podľa počtu TEU, ktoré nimi ročne prejdú

    Top 5 prístavov sveta podľa počtu TEU, ktoré nimi ročne prejdú

  1. Šen-čen (Shenzhen): Prístav využívajú najmä priemyselné podniky a firmy z delty Perlovej rieky. Ide o druhý najvyťaženejší čínsky prístav, predovšetkým dôležitý pre južnú časť čínskej pevniny.
  1. Ningbo-Zhoushan: Ďalší z čínskych prístavov, ktorý sa drží na vrchných priečkach rebríčka je prístav Ningbo, ktorý je dôležitý najmä preto, že zjednodušuje prepravné toky a námorné aktivity medzi severnou a južnou časťou krajiny. Nedávno sa prístav dostal na titulky médií vďaka spojeniu s prístavom Zhoushan, ktoré by malo zefektívniť manipuláciu s tovarom.
  1. Hong Kong: Prístav v meste, ktorého názov v preklade znamená voňavý prístav, obsluhuje juhočínske more a využívajú ho ako zaoceánske lode, tak aj riečne lode plaviace sa po Perlovej rieke. Do rebríčka najvyťaženejších prístavov sveta sa Hong Kong radí už od roku 1987 a mesto mu vďačí za svoje významné postavenie na mape medzinárodného obchodu. Prístav týždenne využije približne 340 nákladných liniek spájajúcich 470 destinácií na celom svete.
Pohľad na prístav v Hong Kongu, foto Tobias Heyer_DB AG

Pohľad na prístav v Hong Kongu, foto Tobias Heyer_DB AG

Aj ďalšie miesta v rebríčku top 10 prístavov sveta už dlhodobo patria prístavom v Ázii, ktorým sekunduje iba Dubaj a európsky Roterdam. Najväčší európsky prístav sa rozkladá na ploche približne 100 km2 a kedysi bol najvyťaženejším obchodným prístavom sveta. Časy sa však zmenili a dnes je dominancia ázijských trhov nad západnými krajinami zjavná aj v poradí najväčších svetových prístavov.

Využívate námornú prepravu aj vy? Možno vás zaujme naša aktuálna kampaň, v rámci ktorej môžete naše služby otestovať za zvýhodnených podmienok. Ponúkame vám „balíkové“ ceny na prepravu LCL zásielok do tridsiatich svetových prístavov, medzi ktorými nechýbajú ani prístavy z prvej päťky. Kliknite sem pre viac informácií.