SEARCH:

Boby, oblečenie i švajčiarske syry – to je olympijská logistika pre Pyeongchang! i

Spoločnosť DB Schenker a jej tím, špecializovaný na športovú logistiku je už roky spoľahlivým partnerom športovcov, zúčastňujúcich sa prestížnych športových podujatí, medzi ktorými sú samozrejme aj tohtoročné olympijské hry v Pyeongchangu.

DB Schenker je napríklad oficiálnym logistickým partnerom tímu Nemecko Pyeongchang 2018, v ktorom je 154 športovcov a ich tréneri, ako aj ďalší personál. Iba samotné oblečenie a doplnky cestovali v 485 vreciach, celkovo však bolo nákladu omnoho viac. “Lyže, stroje na brúsenie a voskovanie hrán, masážne stoly, nábytok a vybavenie pre tímový stan,… zoznam je neuveriteľne dlhý,” hovorí Stephan Schmidt, ktorý riadi oddelenie Sports Events v Nemecku. 35-ročný expert na športovú logistiku a jeho tím oficiálne spolupracujú aj s nemeckým paralympijským tímom, ktorý sa zúčastňuje zimnej paraolympiády v roku 2018, ktorá sa začína 9. marca.

LONF_Feb18_Top_Story_Olympia_0559Celkovo spoločnosť DB Schenker do juhokórejského Pyeongchangu v mene športovcov, zástupcov médií a sponzorov z Nemecka prepravila  48 štandardných námorných kontajnerov a 35 ton leteckého nákladu.  Oddelenie DB SCHENKERsportsevents  sa však v žiadnom prípade neobmedzuje len na športovcov z Nemecka. Oficiálnymi partnermi národných olympijských výborov boli aj lokálne pobočky vo Švajčiarsku, Rakúsku, Nórsku a Belgicku a prepravy do pre rôznych klientov sa uskutočňovali aj z iných krajín, napríklad i zo Slovenska.

Spoľahlivá logistika hrala podstatnú úlohu aj v prípade 400-členného švajčiarskeho tímu, ktorý patrí na olympijských hrách k jednému z najväčších. Jednou z hlavných výziev, ktorým švajčiarska spoločnosť čelila, bolo prepraviť letecky dvoj- a štvorbob v na mieru vyrobených kontajneroch. Ďalšia citlivá zásielka obsahovala švajčiarske špeciality, ktoré by športovcom 8 000 kilometrov od domova určite chýbali.

Veľkosťou nezaostával ani nórsky tím, pre ktorý spoločnosť prepravila 404 tašiek. Rakúska pobočka zasa pre svojho klienta, národný biatlonový tím, navrhla kontajner na mieru, ktorý sa používa na pretekoch Svetového pohára v Európe, ako aj na olympijských pretekoch. Je vybavený lyžinami, pracovnými lavicami a ventilačným systémom.

Napriek tomu, že Belgicko nepatrí práve k preborníkom v alpských športoch, aj tu bol DB Schenker partnerom 19 športovcov, čo pre krajinu predstavovalo najväčšiu delegáciu vyslanú na olympijské hry za celé desaťročia.

LONF_Feb18_Top_Story_Olympia_0342Príprava na podujatie akým sú olympijské hry vyžaduje intenzívne plánovanie. “S predbežnými plánmi sme začali asi pred 15 mesiacmi, pričom fáza intenzívnych príprav trvala posledných osem mesiacov,” hovorí Schmidt. To zahŕňalo predbežné návštevy rôznych športovísk alebo určenie, ktoré tovary musia byť odoslané v akom čase a akým dopravným prostriedkom, či už lietadlom alebo loďou. “Objemné zásielky je najvýhodnejšie prepravovať námornou nákladnou dopravou. Ale niektoré športové vybavenie je jednoducho nemožné poslať na šesťtýždňovú cestu loďou, pretože športovci ho neustále používajú.”

Z nemeckej perspektívy tu bola aj ďalšia výzva: DB Schenker je tiež” Exkluzívnym logistickým partnerom nemeckého domu v PyeongChang 2018 ” a medzi zákazníkmi má i zástupcov médií a sponzorov. Či už išlo o prepravu kancelárskych technológií pre mediálnych klientov alebo športové zariadenia, mimoriadne náročná bola najmä administratíva spojená s colnou deklaráciou. “Koniec koncov, nie  každý deň sa colné úrady zaoberajú udalosťou tohto rozsahu,” hovorí Schmidt. Preto bolo výhodou,  že DB Schenker má logistických expertov so sídlom priamo v Južnej Kórei, ktorí zabezpečujú, že všetko beží hladko. “Úzko spolupracujeme s našimi kolegami na mieste, ktorí čiastočne riadia ďalšiu prepravu z prístavu alebo letiska.”

LONF_Feb18_Top_Story_Olympia_0409Schmidt a jeho štyria kolegovia z Nemecka však sú na mieste konania tiež, a to pred, počas i po skončení hier. „Naši zákazníci si zaslúžia kontaktné osoby priamo na mieste!” Ďalším z dôvodov je, že je potrebné riešiť množstvo úkonov ihneď po oficiálnom slávnostnom otvorení, napríklad prepravu športovcov do súťažných miest. Spolu s nimi budú cestovať aj “delegáti” DB Schenker zo Švajčiarska, Rakúska a Nórska – ako aj z Veľkej Británie, Francúzska, Japonska a USA. “Hoci nie sme partneri športovcov z týchto štyroch krajín, boli sme poverení poskytovaním logistickej podpory pre sponzorov a médiá. A ako delegáti sa samozrejme podporujeme navzájom na medzinárodnej báze.”

Okrem toho, že DB Schenker sa spolieha na svoju dobre fungujúcu sieť, môže čerpať z mnohých skúseností. Spoločnosť zamestnáva množstvo odborníkov na celom svete, ktorí už roky organizujú a riadia logistiku veľkých športových súťaží a iných podujatí. V Nemecku sa prvýkrát začal logistike venovať špecializovaný športový tím spoločnosti v roku 2000. Jeho prvou úlohou boli olympijské hry v Sydney. Zimné hry v roku 2018 v meste Pyeongchang budú šieste olympijské hry Stephana Schmidta a hoci jeho skúsenosti a expertíza každým podujatím rastú, hry ho stále fascinujú. “Majú jedinečnú atmosféru!” Takže je dobre, že ďalšie olympijské hry sú už za rohom: Tokio 2020.

Zdroj textu: www.logistics-newsfeed.com

Fotografie: Matthias Aletsee